Türkiye Azerbaycan Dayanışma Derneği’nden Ermenistan’a nükleer santral tepkisi


0

İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği (İSTAD) Başkanı Sefer Karakoyunlu Ermenistan’ın Türkiye sınırında bulunan Metzamor Nükleer Santrali tehlikesine dikkat çekerek, “Sovyetler döneminde 50’li yılların teknolojisi ile yapılmış miadı dolmuş bir santraldir. Santral bölgeye zehir saçmaya devam ediyor. Bir an önce kapatılmalı” çağrısında bulundu.
Nükleer santralin bölgeye vermiş olduğu zararı ve gelecekte bölgeyi felakete sürükleyecek tehlikeyi dile getiren İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği (İSTAD) Başkanı Sefer Karakoyunlu yapmış olduğu açıklamada; “Ermenistan Metzamor tehlikesini itiraf etmiştir. Türkiye, Azerbaycan ve İran sınırına çok yakın olan Metzamor Nükleer Santarali bölgeye zehir saçmaya devam ediyor. Birinci derece deprem kuşağı hattı üzerinde bulunan santral, Sovyetler döneminde 1977 yılında, 50’li yılların teknolojisi ile yapılmış miadı dolmuş bir santraldir. Bu santral; Türkiye, Iğdır sınırına 16, Nahcivan Özerk Cumhuriyeti’ne 20, İran’a 30, Gürcistan’a 110 km uzaklıkta bulunmaktadır. Zehir saçan bu Nükleer Santral bölge için büyük bir tehlike arz etmektedir. 30 yıl Karabağ işgaline sesiz kalan dünya Metzamor tehlikesine karşı sessizliğini sürdürüyor” ifadelerini kullandı.
Ermenistan’ın nükleer santralın tehlikesini itiraf ettiğini söyleyen Karakoyunlu şöyle devam etti:
“Geçtiğimiz gün bir açıklama yapan Ermenistan eski başbakanı Hrant Bagratyan, Paşinyan’ın defalarca uyarıldığını ve savaşın kaybedilmesinde Başbakan Nikol Paşinyan’ı sorumlu olduğunu söyledi. Bagratyan, ‘Savaşı kaybetmemizin bir numaralı sorumlusu Nikol Paşinyan’dır. Ermenistan’ın elinde savaşı bir günde durduracak silah vardı. Kirli bomba önerisi Paşinyan’ın önüne kondu. Ancak o, kabul etmedi. Bunun yerine vatanına ihanet ederek, cephenin ancak kuzey bölgelerini koruyabildi’ açıklamasını yaptı. Bu açıklamada teyit etmektedir ki, sınırımıza kurulan Metzamor nükleer santrali çok tehlikeli ve derhal kapatılmalıdır”
Nükleer santralin derhal kapatılması gerektiğini vurgulayan Karakoyunlu; “Nükleer santralde kullanılan Uranyum Rusya’dan hava yolu ile getirilmekte ve büyük tehlike arz etmektedir. Nükleer Santrali, su ile soğutmalı olup Aras nehrinin suyu kullanılmaktadır. Atıklar, Aras Nehri’ne akıtılmaktadır. Özellikle 1988’de bölgede vuku bulan depremden sonra, bu nükleer santral bölgeye zehir saçmakta ve amansız hastalıkların çoğalmasına vesile olmaktadır. Bu tehlikeye mutlaka dur denilmesi ve santralin derhal kapatılması gerekmektedir” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok Kötü Çok Kötü
0
Çok Kötü
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Aşk
0
Aşk
Aman Allahım Aman Allahım
0
Aman Allahım
Süper Süper
0
Süper
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı