II. Beyazid’in sütannesinin türbesi harabeye döndü


0

Osmanlı’nın sekizinci hükümdarı Sultan II. Bayezid’in sütannesi olan Asude Hatun’un türbesi, kırılan camları ve brandaya sarılı sandukasının toz toprak içinde olması hayrete düşürdü. Herhangi bir çalışmanın olmadığı türbe adeta harabeye dönerken, türbe dronla havadan görüntülendi.
İstanbul Fatih Cibali Mahallesi’ndeki Tahir Ağa Camisi içinde yer alan Osmanlı padişahlarından Sultan II. Beyazid’in süt annesi Asude Hatun’un türbesi adeta harabeye döndü. Türbe içindeki Asude Hatun’un sandukası naylon branda ve üzerine konulan taşlarla kapatıldı. Türbenin içinde herhangi bir bakımın olmadığı, duvarlarında örümcek ağları ve salyangozların olduğu görüldü. 5 asırdır ayakta kalmayı başaran çokgen kubbeli ve sülüs kitabeli türbede, herhangi bir bakımın olmadığı görülürken, kapısının kırık olduğu ve türbenin toz toprak içinde olduğu görüldü. Türbe içindeki Yasin-i Şerifin, süpürme fırçasının yanında olduğu ve herhangi bir çalışmanın olmadığı görülürken, tarihi türbenin adeta harabeye döndüğü görüldü. Türbenin yanında yer alan diğer tarihi mezarlarının taşlarının da bakımsızlıktan kırıldığı görüldü.
Uzun süredir bakımın yapılmadığı görülen türbenin dış bahçe duvarlarının da yer yer döküldüğü, etrafında ağaç ve çöp yığınlarının olduğu görüldü. Harabeye dönen türbe dronla havadan görüntülendi.
Durumun yakışmadığını anlatan mahalle sakini Dursun Ali Silan, “Bir şey diyemeyeceğim, cemaatin elinden gelen bir şey yok. Çünkü tarihi eserdir bir şeyini tutamazsınız. İlgili kurumların bununla ilgilenmesi lazım, onların olması gerekiyor. Mesela bizim burada bir Gül Camimiz var, senelerdir bakıma muhtaç, her tarafı dökülüyor. Tamam vakıflar güzel şeyler yapıyor ama bazı şeylere göz atması lazım. Öncelikli olması lazım. Bunun olmaması lazım, yakışmıyor” diye konuştu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok Kötü Çok Kötü
0
Çok Kötü
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Aşk
0
Aşk
Aman Allahım Aman Allahım
0
Aman Allahım
Süper Süper
0
Süper
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı