Covıd-19 Pandemi Sürecinde Yoğun Bakım Hemşireliği Semineri


0

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği iş birliğinde “COVID-19 Pandemi Sürecinde Yoğun Bakım Hemşireliği” semineri gerçekleştirildi.
Yoğun bakım hemşireleri, hemşire akademisyenler, hekimler, eczacılar, paramedikler ve öğrencilerin yoğun katılımıyla ve ilgisiyle gerçekleşen seminerin açılış konuşmalarını Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Özer, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Türkinaz Aştı ve Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği Başkanı Uzm. Hem. Ebru Kıraner yaptı.
Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Özer, açılış konuşmasında, COVID-19 pandemisi ile mücadele sürecinde hemşirelerin en ön saflarda yer alan ve hastalarla en yakın temas içerisinde bulunan sağlık meslek grubu olduğunu vurguladı. Bu süreçte hemşirelerin yaşadığı zorluklara dikkat çeken Dekan Prof. Dr. Özer, yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin bilim kurulunda ve il pandemi kurulunda temsil edilmesinin önemli olduğunu belirtti.
Seminerde Yoğun Bakım Hemşiresi Semine Aydemir, “COVID-19 Pandemi Sürecinde Yoğun Bakım Hemşireliği” sunumunu gerçekleştirerek pandemi sürecinde yoğun bakım hemşirelerinin aşırı yıpratıcı şartlarda çalıştıklarını ancak tüm çabalarına rağmen mesleki karşılıklarını alamadıklarını ifade etti.
Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Türk Yoğun Bakım Hemşireleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Dr. Öğr. Üyesi Banu Terzi, “Yoğun Bakım Ünitesinde COVID-19 Hastasının Bakım Yönetimi” başlıklı sunumunda; COVID-19 tanılı yoğun bakım hastalarında semptom yönetiminin önemli olduğunu; bu hastaların bakımında kanıta dayalı rehberlerin kullanılarak hastalarda iyileşme sonuçlarına ulaşılabileceğini ve yoğun bakım ünitesinde takım temelli çalışma modelleri geliştirilebileceğini söyledi.
Son oturumda Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Emine Kol ve Doç. Dr. İlkay Boz, “COVID-19 Pandemi Sürecinde Yoğun Bakım Hemşirelerinin Bakım Gücü” başlıklı sunumu gerçekleştirdi. Doç. Dr. Emine Kol yaptığı sunumda, hemşirelerin bakım mühendisi olduklarını ve güçlerini gerçekleştirdikleri bakım girişimlerinde bulabileceklerini belirtti. Doç. Dr. İlkay Boz ise bakım gücünü oluşturmak için hemşirelikte başarı öykülerinin paylaşılmasının kelebek etkisi yaratarak etkili olabileceğinin önemini vurguladı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok Kötü Çok Kötü
0
Çok Kötü
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Aşk
0
Aşk
Aman Allahım Aman Allahım
0
Aman Allahım
Süper Süper
0
Süper
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı