Bismil’de kapalı internet kafeler EBA destek noktalarına dönüştürüldü


0

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde öğrenciler ve esnaf için önemli bir proje hayata geçirildi. İlçede kapalı olan internet kafeler, internete erişemeyen öğrenciler için EBA destek noktaları haline getirildi.
Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hamza Türkmen’in talimatlarıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce evlerinde internet olmadığı için online derslere katılamayan öğrenciler için bir proje hayata geçirildi. Salgın süresince kapalı oldukları için maddi sıkıntı çeken internet kafeler EBA destek noktalarına dönüştürüldü. Böylece öğrenciler derslerinden geri kalmazken, internet kafe sahipleri de maddi sıkıntıdan kurtulacak.

“Eğitimde fırsat eşitliğini sunduk”
Bismil Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Serkan Anıl Gök, eğitimde fırsat eşitliği sunduklarını kaydederek, “Bismil Belediyemizin katkılarıyla, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün destekleriyle ilçemizde bulunan internet kafe esnafımıza yardımcı olmak, eğitimde fırsat eşitliğini gözeterek evinde internet olmayan veya çok kardeşli imkanları olmayan öğrencilerimize belediyemizin projesi ile internet kafelerimizi EBA destek merkezlerine çevirdik. Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hamza Türkmen’in talimatıyla internet kafelerimiz EBA destek merkezi olarak hizmet vermeye başladı. Öğrencilerin talep ve ihtiyaçlarına göre diğer esnaflarımızla diğer internet kafeleri de kiralayarak EBA destek merkezine dönüştürmeye devam edeceğiz. Pandemi süresince esnaflarımızın mağduriyetleri vardı, onların sorunlarına belediye olarak çözüm üretmek istedik. Bunun yanı sıra öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizden talep vardı, çünkü ilçemizde ciddi bir EBA kullanım oranı var. Bizde öğrencilerimizin yanında bulunup, eğitimde fırsat eşitliğini onlara sunalım istedik. Belediyemizin kültür ve sosyale ciddi katkılar sağladığını zaten halkımız biliyor. Öğrenci ve velilerimizin yanlarında bu proje ile yer almak istedik. Velilerimiz çok mutlular, öğrencileri güvenlikli öğretmenlerin denetiminde hijyenik bir ortama bıraktıkları için çok mutlular” dedi.

“Hijyene dikkat ediyoruz”
Bismil İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Gülseven ise, EBA destek merkezlerinde hijyene dikkat ettiklerini aktararak, 14 farklı noktada aynı anda 220 öğrencinin ilk seansta internete bağlanabileceğini söyledi. Gülseven, “Hijyene dikkat ediyoruz. Bütün internet kafelerimize maske, dezenfektan, temizlik malzemesi gönderdik, bulunduruyoruz. Bu anlamda gerekirse personel sayımızı artıracağız. Amacımız sağlıklı ortamda öğrencilerimizin EBA’ya erişimini sağlamak. Bunun yanında özellikle bünyesinde Z Kütüphane, bilişim sınıfı ve akıllı tahta bulunan okullarımız var, pandemi süresince uzaktan eğitimden faydalanmaları için EBA destek merkezi yaptık. Çocuklarımız günlük kendi mahallelerinde faydalanabiliyorlar, amacımız hiçbir şekilde okula gidemeyen veya evinde internet olmayan çocukların faydalanması oldu. 14 tane EBA destek merkezimiz var, her seansta 220 öğrencimizi uzaktan eğitime dahil etmiş oluyoruz” diye konuştu.

“Öğretmen ve derslerime ulaşmaktan çok mutluyum”
4. sınıf öğrencisi Sabriyenur Yaşar, evlerinde internet olmadığı için derslerinde geride kaldığını söyledi. Yaşar, “Evimizde internet yok, annemin telefonundan giriyordum, oradan da çok donuk olduğu için hep kesiliyordu. Buradan bağlandım, öğretmen ve derslerime ulaşmaktan çok mutluyum. Kaymakam ve belediye başkanına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Öğrencilerden Berat Sütunun ise evde internet olmadığı için EBA’ya hiç bağlanamadığını, bugün ilk defa EBA’ya girdiği için çok mutlu olduğunu söyledi.
Velilerden Naime Önal, çocukların derslerinin çakıştığını anlatarak, EBA’ya katılımda zorluk çektiğini dile getirdi. Önal, “Çok iyi oldu. İnternet sıkıntısı vardı, dersler çakışıyordu. Çocuklarım fazla olunca giremiyorlardı. İlçe Kaymakamımız ve Milli Eğitime Müdürlüğüne bu imkanı sağladıkları için çok teşekkür ediyoruz” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok Kötü Çok Kötü
0
Çok Kötü
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Aşk
0
Aşk
Aman Allahım Aman Allahım
0
Aman Allahım
Süper Süper
0
Süper
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı