500 yılık çınar ağacı, kuvvetli yağışa dayanamadı


0

2 yıl önce metrekareye 490.8 kilogram yağış miktarıyla Türkiye’de kaydedilen günlük en yüksek yağış miktarı rekorunu kıran Kemer ilçesi, 2 gündür etkisini gösteren sağanak yağış ve rüzgardan da olumsuz etkilendi. İlçede bulunan 500 yaşındaki çınar ağacının büyük bir bölümü, sağanak yağış ve rüzgar sebebiyle devrildi.
Gece saatlerinde başlayan sağanak yağış ve zaman zaman şiddetlenen rüzgar, Arslanbucak Mahallesi’nde bir evin su basmasına neden oldu. Aynı zamanda yağış, ilçe genelinde ağaçların devrilmesine ve elektrik kesintilerine yol açtı. Ovacık ve Kuzdere Mahallesi’nin yayla bölümlerinde sabah saat 10.00’da elektriklerin kesildiği öğrenildi.

Yeni yapılan köprüyü sel aldı
Kemer’in Ulupınar Mahallesi Çıralı Mevki’ini, Adrasan’a bağlayan yol üzerine geçen yıl Kemer Belediyesi tarafından yapılan köprü, Ulupınar Deresi’nin şiddetli yağışın etkisiyle yükselen suları nedeniyle hasar gördü. Köprünün onarılması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.
Arslanbucak Mahallesi’nde yol ortasında bulunan ve bakımsızlıktan bir bölümü daha önce devrilen 500 yaşındaki çınar ağacı, sağanak yağış ve rüzgardan etkilendi. Çınar ağacının büyük bir bölümü devrildi. Yoldan geçen bir vatandaş, çınarın devrildiğini fark edince belediye ekiplerine haber verdi. Ekipler tarafından yol temizlenirken, ağacın kalan bölümünün kesilip kesilmeyeceğine karar verilene kadar yolun bir bölümü güvenlik bantlarıyla kapatıldı.
Devrilen çınarın yanındaki tarihi değirmenin de bulunduğu evde yaşayan Erol Yumurtacıoğlu, 500 yıllık olduğunu öğrendiği çınardan daha yaşlı olanının kendi evinin bahçesinde bulunduğunu belirterek, tedbir alınmazsa çınarın kalan bölümünün kendi evinin bahçesine devrilebileceğini söyledi.
Arif Kurga ise İstanbul’da benzer ağaçların içinin temizlenip betonla doldurularak yaşatıldığını televizyonda gördüğünü, kendisinin de bir elma ağacına aynı yöntemi uygulayarak kurtardığını anlattı.
Yağışın etkisiyle yollara düşen kaya parçaları da belediye ekipleri tarafından temizlendi. Belediye ekiplerinin çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, “Belediye olarak teyakkuzdayız. Bölgemizde devam eden şiddetli sağanaktan etkilenen halkımızın yanındayız. Mesai saati gözetmeksizin tüm ekiplerimizle sahadayız. Bazı iş yerlerinde su baskınları oldu. Tarım alanları suyla doldu. İlçemizde bazı yerlerde fırtına nedeniyle ağaçlar devrildi. Ekiplerimiz ağaç devrilmesi nedeniyle kapanan yolları kısa sürede içinde açtı. Belediye ekiplerimiz her türlü tedbiri almaya devam ediyor. Vatandaşlarımızın tedbir almasını rica ediyorum. Belediye ekiplerimize emeklerinden dolayı teşekkür ediyor, kolaylıklar diliyorum” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok Kötü Çok Kötü
0
Çok Kötü
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Aşk
0
Aşk
Aman Allahım Aman Allahım
0
Aman Allahım
Süper Süper
0
Süper
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı