reklam
reklam
DOLAR 31,0708 % 0.17
EURO 33,6790 % -0.05
STERLIN 39,4560 % 0.03
FRANG 35,2677 % 0.06
ALTIN 2.032,57 % 0,77
BITCOIN 1.625.093 0.925
reklam
Yasemin Koçak TÜM YAZILARI

Sürdürülebilirlikte DEÜ damgası: Listelerde yükselişi sürüyor

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Sürdürülebilirlikte DEÜ damgası: Listelerde yükselişi sürüyor
reklam

Küresel düzeyde üniversitelerin sürdürülebilirliğini ölçen akademik derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symonds (QS) 2024 Sürdürülebilirlik Sıralamasında önemli dereceler elde eden Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), başarılarına bir yenisini daha ekledi. DEÜ, sıralamada bu yıl ‘Çevresel Etki’ kategorisinde dünya genelinde bin 403 üniversite arasından 183’üncü sırada kendine yer bulurken, Türkiye üniversiteleri arasında ise 8’inci sırada yer aldı.
İzmir’in köklü yükseköğretim kurumlarından Dokuz Eylül Üniversitesinin (DEÜ) sürdürülebilirlik alanındaki yatırım ve projeleri, uluslararası alanda yankı bulmaya devam ediyor. Yükseköğretim kurumlarının sürdürülebilirliğini ölçen dünyaca ünlü akademik derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symonds (QS), 2024 yılı Sürdürülebilirlik Sıralamasını açıkladı. QS, bu yıl sürdürülebilirlik teması altında; “Sosyal Etki”, “Çevresel Etki” ve “Yönetişim” kategorilerine göre bin 403 dünya üniversitesini başarılarına göre sıraladı. Buna göre DEÜ, sıralamada bu yıl ‘Çevresel Etki’ kategorisinde dünya genelinde 183’üncü sırada kendine yer bulurken, Türkiye üniversiteleri arasında ise 8’inci sırada yer aldı. DEÜ, aynı alan sıralamasında Asya üniversiteleri arasında ise 128’inci sırada bulunuyor. Listenin toplam 3 ana alan ve 8 alt alanının tamamında sıralamalarda bulunan DEÜ, genel sıralamada ise bin 403 üniversite arasında 556’ncı sırada yer aldı. Önceki yıl aynı listede toplam 700 üniversite sıralamalara dahil olmuştu.
Başarıyı değerlendiren DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, üniversite olarak yerleşkelerde, akademik ve idari birimlerde sürdürülebilirlik çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirtti. Kurumun bütçesinin önemli bir kısmının sürdürülebilirlik alanına ayrıldığını belirten Rektör Hotar, “Enerji, altyapı, atık yönetimi, su, çevreci ulaşım, doğanın korunması ve iklim değişikliğiyle ilgili çalışmalara imza atan Üniversitemiz, sürdürülebilirlik alanında geliştirdiği projelerle, yatırımlarla ve farkındalık faaliyetleriyle fark oluşturmaya devam ediyor. Dünyanın önde gelen yükseköğretim kurumu sıralama kuruluşlarının araştırmalarında üst sıralarda kendine yer bulan üniversitemiz, bu kez QS’in 2024 yılı Sürdürülebilirlik Sıralamasında önemli başarılar kaydetti. Tabii ki çalışmalarımızın takdir görmesi bizleri mutlu ediyor. Üniversite olarak daha yaşanabilir bir dünya için tüm imkânlarımızı seferber etmeye, sürdürülebilirlik temasıyla geri dönüşümü her alanda uygulamaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum. Bu kapsamda sorumluluk almaktan çekinmediğimizi ve sürdürülebilirliğinin kırmızı çizgilerimizden olduğunu yeniden ifade etmek istiyorum” dedi.
Açıklamalarını sürdürün Rektör Hotar, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında olma hedefiyle faaliyetlerine devam ettiklerini kaydederek, “Araştırma üniversitemizin akademik başarılarının çıktılarını, dünyanın en iyilerinin sıralandığı listelerde görmek bizleri gururlandırıyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da ortaya koyduğu, ‘dünya üniversiteleri arasında ilk 500’de Türk üniversiteleri yer almalı’ hedefleri doğrultusunda çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürdüğümüzü ifade etmek istiyorum. Üniversitemizin tüm mensuplarının katkı sunduğu bu anlamlı başarıyı kutluyor; ‘dünyada ilk 500 üniversite’ hedefimiz doğrultusundaki çalışmalarımızın ilerleyen süreçte de artarak devam edeceğini belirtmek istiyoruz” ifadesinde bulundu.

reklam