Prof. Dr. Erol Esen: “Avrupa Birliği Türkiye politikasını değiştirdi


0

Friedrich Ebert Vakfı İstanbul temsilciliği koordinatörlüğünde Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut ile Friedrich Ebert Vakfı Türk eski bursiyerleri online ortamda bir araya geldi.
Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Esen’in de katıldığı toplantıda, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolauss Meyer Landrut ile 10-11 Aralık 2020 tarihinde yapılan AB Zirvesi’nin Türkiye kararları değerlendirildi.
1990 yılları başından beri Türkiye ile ilişkileri takip ettiğini söyleyen Büyükelçi Meyer-Landrut, zirve ile ilgili iki konuya dikkat çekerek ilkinin Türkiye ile ilgili kararın sınırlı tutulması olduğunu, diğerinin ise 2021-2026 dönemi için AB bütçesi ve bununla birlikte aday ülkelere ayrılan kaynakların da Zirve’de onaylanmış olması olduğunu söyledi.
Friedrich Ebert Vakfı Türk bursiyerler temsilcisi ve Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Esen, “Avrupa Birliği liderleri Türkiye’ye uygulanacak yaptırımların kişi ve kurumlarla sınırlı kalan kararlarını açıkladı. Daha sert adımların Mart ayına bırakılmasına karar verildi. 10-11 Aralık 2020 tarihinde yapılan AB Zirvesi’nin sonuç bildirgesine eklenen karara göre Avrupa Birliği Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları nedeniyle yaptırım uyguladığı Türk şirket ve vatandaşlar listesini genişletmekle yetiniyor.” şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Erol Esen, “Türkiye’ye karşı kararlaştırılan “Minimal yaptırımlar” yeni yılda yeni ümitlere de kapı aralıyor. Özellikle AB liderlerinin Türkiye ile ilişkileri dondurma veya müzakere sürecini resmen bitirmesi ile ilgili tartışmaların zirvede söz konusu bile olmaması da yeni yılda iyiye işaret. Toplantının önemli konularından bir diğeri de Türkiye’nin uzun zamandır üzerinde durduğu Gümrük Birliği Anlaşmasının güncellenmesi. Anlaşılan Komisyonun üzerinde çalıştığı pozitif gündem konularından biri de bu olsa gerek. Bu konudaki müzakerelerin en geç 2021 yılının ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.” dedi.
Esen, “Türkiye kamuoyuna duyurulan ve yakında gerçekleştirilmesi planlanan yargı reformları ile taşı gediğine koyabilir. Böyle bir adımla hem olası 2021 Mart kararlarının yönü değiştirilebilir hem de Gümrük Birliği Anlaşmasının güncellenmesi süreci hızlandırılabilir.” şeklinde konuştu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok Kötü Çok Kötü
0
Çok Kötü
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Aşk
0
Aşk
Aman Allahım Aman Allahım
0
Aman Allahım
Süper Süper
0
Süper
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı