reklam
reklam
DOLAR 31,4406 % 0.48
EURO 33,9915 % 0.13
STERLIN 39,8392 % 0.27
FRANG 35,5663 % 0.49
ALTIN 2.062,04 % 0,45
BITCOIN 1.930.367 0.802
reklam
Yasemin Koçak TÜM YAZILARI

Foça’da Ege üniversitesi öğrencilerine kooperatifçilik dersi

EGE ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ TARIM EKONOMİSİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ, “TARIMSAL KOOPERATİFÇİLİK” DERSİ KAPSAMINDA FOÇA’DA FAALİYET GÖSTEREN ZEYTİNYAĞI ÜRETİM KOOPERATİFİNİ ZİYARET ETTİ, ZEYTİNYAĞININ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ KONUSUNDA AYRINTILI BİLGİ ALDI.

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Foça’da Ege üniversitesi öğrencilerine kooperatifçilik dersi
reklam

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü öğrencileri, “Tarımsal Kooperatifçilik” dersi kapsamında Foça’da faaliyet gösteren zeytinyağı üretim kooperatifini ziyaret etti, zeytinyağının nasıl gerçekleştirildiği konusunda ayrıntılı bilgi aldı.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü öğrencileri, Prof. Dr. Murat Yercan gözetiminde, “Tarımsal Kooperatifçilik” dersi kapsamında Foça ilçesine gitti. Kente bulunan kooperatifi ziyaret eden öğrenciler, zeytinyağı üretim tesisinde teknik incelemelerde bulundu. Teknik gezi çerçevesinde öğrenciler, kooperatif müdürü Hatip Altekin’den bilgi aldı. Öğrenciler, zeytinyağının ilk aşamadan son aşamasına kadar nasıl gerçekleştiğini konusunda merak ettiği soruları da sordu.

Prof. Dr. Murat Yercan, “Tarımsal Kooperatifçilik dersi adı altında Foça’da bulunan zeytinyağı kooperatifini ziyarete geldik. Öğrencilerimiz, ziraat mühendisi adayı olacakları için burada tarımsal kooperatifçiliğin başarılı örneklerini görmeye çalışıyorlar. Tarımsal kooperatifçiliğin Foça tarımına ne gibi katkılar sağladığı ve bu örnekten yola çıkarak bu örgütlenme modelinin Türkiye’de daha nasıl yaygınlaştırılabilir sorusuna yanıt aramaya çalışıyoruz. Burası bizim için son derece güzel bir laboratuvar olarak öğrencilerimizle birlikte ziyarete konu olmuştur” dedi

Tarım Ekonomisi bölümü 3. sınıf öğrencisi Ezgi Şimşit de, “Tarımsal Kooperatifçilik dersi adı altında okulumuz aracılığı ile başarılı bir fabrikaya geldik. Zeytin ve zeytinyağı ile ilgili bilgiler öğrendik. Kooperatifçilik hakkında aklımdaki bazı soruların cevaplarını öğrendim. Çok faydalı bir ders oldu” diye aktardı.

2.sınıf öğrencisi Sultan Ezgi Erbay ise “Zeytin üretimini birebir gözlemlemiş ve uygulamalı görmüş olduk. Bizim için faydalı oldu ve kooperatifçilik hakkında güzel bilgiler edindik” ifadelerine yer verdi.

Son olarak kooperatif müdürü ve Ziraat Yüksek Mühendisi Hatip Altekin, “Tarımsal Kooperatifçilik dersi kapsamında kooperatifçiliği işleyişini ve Foça’daki kooperatif varlığını ve neler yaptığımızı anlattık. Kooperatifçilik hakkında deneyimlerimizi aktardık. Öğrenci arkadaşlarımızın sorularını cevapladık. Çiftçi arkadaşlarımız da bu derste yer aldı, kadın üreticilerimiz yer aldı. Şenlik havasında geçen bir ders oldu; ayrıca sezon beklediğimizden çok çok daha iyi geçiyor, tahmini rakamların çok üstünde bir rakam zeytin işlemesi yapıyoruz” şeklinde konuştu.

reklam