Bingöl’de pandemiyle birlikte balık tüketimi arttı, kısıtlama öncesi yoğunluk yaşandı


0

Bingöl’de geçen yıla oranla korona virüs (Covid-19) nedeniyle balık tüketiminde yüzde 70 artış yaşanırken, hafta sonu kısıtlaması öncesinde balıkçılarda yoğunluk oluştu.
Bingöl’de Covid-19 pandemisi nedeniyle su ürünlerine talep arttı. Kilogram fiyatının tatlı su balıklarında 7 liradan, deniz balıklarında ise 20 liradan başladığı kentte en çok talebi ise hamsinin gördüğü belirtildi. 3 hafta önce başlatılan sokağa çıkma kısıtlamalarından dolayı balıkçı tezgahlarında cuma günleri ayrı bir yoğunluk yaşanmaya başladı. Bugün de kısıtlama öncesi artan talep karşısında balıkçılar yoğun mesai yaptı.
Balıkçılık yapan Ahmet Bürkek, “Yılladır bu işi yapıyoruz ama bu sene Covid-19 salgınından dolayı da işlerimizde geçen yıla göre yüzde 70’lik bir artış var. Profesörler, uzmanların balığı tavsiye etmesi ve balığın da vitaminli olması talebi arttırdı. Özellikle hafta sonları başlayan sokağa çıkma kısıtlamalarından sonra insanlarımız alışverişlerini cuma günleri yaptığı için aşırı bir yoğunluğumuz var. Cuma günleri 3-4 günde yapacağımız işi yapıyoruz, halkımız da rağbet gösteriyor” dedi.
Ülkenin dört bir yanından balık getirdiklerini aktaran Bürkek, “Karadeniz’den, Akdeniz’den, İstanbul’dan ve İzmir’den çeşitlerimiz geliyor. Ülkemizin dört tarafından balık getiriyoruz. Bunun dışında tatlı su balıklarımızı getiriyoruz. Tunceli’den, Bingöl’ümüzün balıklarını tezgahlarımıza getiriyoruz. Tatlı su balıklarına da rağbet var. Hem kolay erişilebiliyor hem de deniz balığına göre fiyatları da uygun” diye konuştu.
Balık almaya gelenlerden Duygu Doğdu, “İzmirliyim, balığı çok seviyoruz. Burada görev yapıyorum. İzmirli olarak haftada iki kez balık tüketmeye çalışıyorum. Bingöl’de önceden balık bulamıyorduk ama şu an bulduğumuz için çok şanslıyız. Uzmanlar da balığın faydalarını aktardığı için daha sağlıklı olduğu için tüketmeyi tercih ediyoruz” ifadelerini kullandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Çok Kötü Çok Kötü
0
Çok Kötü
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Aşk Aşk
0
Aşk
Aman Allahım Aman Allahım
0
Aman Allahım
Süper Süper
0
Süper
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı